

-
מטרות היחידה
- תוכן:פיתוח מודעות כי קיימת אחידות בעולם החי: התא מהווה יחידת מבנה ותפקוד בכל היצורים החיים. קיימת התאמה בין מבנה לבין תפקוד בתאים.
- ציוני דרך: התא כמערכת ביולוגית:
- החלקים העיקריים המשותפים לתאי כל היצורים החיים (מלבד חיידקים): קרום התא, גרעין, ציטופלזמה ו מיטוכונדריון ותפקודיהם.
- חלקי תא המייחדים תאי צמח: דופן, כלורופלסטים, חלולית ותפקודיהם.
- התאמה בין מבנה התאים לבין תפקודם לדוגמה: תאי דם אדומים, תאי שריר, תאי אפידרמיס, תאי סגירה של הפיונית, תאי יונקות.
הישגים מצופים:
- 1.התלמידים יכירו את החלקים העיקריים המשותפים לכל התאים.
- 2.התלמידים יבינו את הקשר בין מבנה ייחודי של תאים לבין תפקודם.
היחידה היא אחת מ
רצף יחידות בנושא התא:
-
התא מבנה ותפקוד – הכרות עם התאים כיחידת בסיס בעולם החי והחקר שלהם באמצעות המיקרוסקופ
-
מבנה תאים ותפקודם – הכרות עם מרכיבים מרכזים בתא החי, בתא הצומח ובתא בעלי חיים
-
התא – רמות ארגון – הכרות עם רמות שונות של ארגון בעולם היצורים החיים (מדרג ביולוגי)
יש לדאוג למיקרוסקופים חומרים שונים להכנת מתקנים למיקרוסקופ ותמיסת מלח (NaCl 5%)
שלב בשיעור
מטלת צפייה: מה יש בתוך התא?
פתיחה
חלקי התא, תא צמחי, תא בעל חיים.
מידע
התאמת תאים לתפקידם – חקר בקבוצות.
יישום
התאמת שמות חלקי התא למקומם השוואת תא צמחי אנימלי; חלקי התא הצמחי; סוגי תאים
מטלת ביצוע
חזרה על עיקרי הדברים.
סיכום
האם העינן הירוק הוא צמח או בעל חיים?
שאלה לדיון
תכנון תא דמיוני לפי תכונות נתונות. האם תא צמחי או תא בעלי חיים?
משימת המשך
ימת החולה
ייבושה והצפתה מחדש
גאוגרפיה - כיתה ו’
-
מידע
למורהמידע למורה
מדגימים הכנת מתקן מיקרוסקופי מפיסת שעם. מציגים שאלות, עונים והופכים כרטיסים לבדיקה.
-
פרקי
הספר -
שער
הספר
© כל הזכויות שמורות לממשק
